Ove godine Hrvatska je zauzela 77. poziciju na globalnoj ljestvici konkurentnosti što predstavlja nastavak negativnog trenda i pad za 5 mjesta u odnosu na prošlu godinu. Vodeću poziciju i ove godine zauzela je Švicarska a slijede ju Švedska, Singapur, SAD, Njemačka, Japan, Finska, Nizozemska, Danska i Kanada. Prema ovom istraživanju Hrvatska je na ljestvici pozicionirana lošije od svih novih zemalja članica EU te se po prvi puta nalazi u okruženju jugoistočne Europe.
Izvor: http://www.konkurentnost.hr/ |
Ovogodišnji rezultati Hrvatske ukazuju da je najveći pad zabilježen u efikasnosti tržišta rada (113.) i roba (110.), razvijenosti financijskog tržišta (88.), te poslovne sofisticiranosti (92.). Zabrinjavajući su nalazi kvalitete institucija (86.) u kojoj posebno značajno mjesto zauzima efikasnost javne uprave i sudstva. Faktori koju su ocijenjeni kao jača strana Hrvatske su infrastruktura (41.), tehnološka spremnost (39.) te visoko obrazovanje (56.).
Nacionalno vijeće za konkurentnost prošle godine provelo je anketu u 98 hrvatskih poduzeća. Anketirani gospodarstvenici najproblematičnijim faktorima za poslovanje u Hrvatskoj ocijenili su:
- nisku učinkovitost javne uprave
- porezne stope
- porezne regulative
- korupciju
- pristup financijskim izvorima
- restriktivno radno zakonodavstvo
- kriminal i prijevare.
Prema Nacionalnom vijeću za konkurentnost: „Sve lošija konkurentna pozicija Hrvatske reflektira i dublje probleme koje možemo okarakterizirati kao opću društvenu upravljačku krizu. Upravljačka kriza odnosi se prije svega na državu odnosno državne institucije, gdje se reflektira iz društva u cjelini.
Glavni problemi su prepoznati – sad nam je potreban fokus na provedbu konzistentnih i povezanih koraka koji će mijenjati:
- Javnu upravu, sudstvo, regulativu
- Inovativnost
- Poslovnu sofisticiranost
- Tržište rada i roba
- Financijsko tržište.
Provođenje strukturnih promjena, gospodarskog oporavaka i konkurentsko napredovanje traže zajedničko djelovanje ključnih društvenih skupina.“
Nema komentara:
Objavi komentar